Plugins - - en to tr translation catalogue (226 entries)

en: %s integration
tr: %s entegrasyonu

en: API Key
tr: API anahtarı

en: API Settings
tr: API Ayarları

en: Above Element
tr: Elemanın üstünde

en: Add dynamic form variable
tr: Dinamik form değişkeni ekle

en: Add list fields to any of your selected lists.
tr: Seçilen listeye alan ekle.

en: Add more fields
tr: Daha fazla alan ekle

en: Add new form
tr: Yeni form ekle

en: Add to form
tr: Forma ekle

en: After billing details
tr: Fatura ayrıntılarından sonra

en: After customer details
tr: Müşteri detaylarından sonra

en: After shipping details
tr: Nakliye detaylarından sonra

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
tr: Anonim olarak eklentinin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde nasıl karşılanacağına dair bize izin verin.

en: Already subscribed
tr: Zaten abone

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
tr: Eklentiden hoşlandınız mı? Premium eklentiler birçok güçlü özelliklerin kilidini açar. <a href="%s">Tüm faydaları şimdi keşfedin</a>.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
tr: Kullanıcı onaylı doğrulamayı iptal etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Basic
tr: Basit

en: Before submit button
tr: Gönder butonundan önce

en: Below Element
tr: Elemanın altında

en: Blue Theme
tr: Mavi tema

en: CONNECTED
tr: BAĞLANDI

en: Checkbox label text
tr: Onay kutusu etiket metni

en: Checkboxes
tr: Onay kutuları

en: Checked
tr: İşaretlendi

en: Choice type
tr: Seçim tipi

en: Choices
tr: Seçimler

en: Choose a field to add to the form
tr: Forma eklemek için alan seçin

en: City
tr: Şehir

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
tr: Entegrasyon ismine tıklayın ve bu entegrasyona ait tüm spesifik ayarları düzenleyin.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
tr: Aşağıdaki linkler sizi ilgili ekrana götürecektir.

en: Close
tr: Kapat

en: Configure this integration
tr: Entegrasyonu yapılandır

en: Country
tr: Ülke

en: Dark Theme
tr: Koyu renk tema

en: Data from a cookie.
tr: Çerezden gelen veri.

en: Data from the URL or a submitted form.
tr: URL veya gönderilen bir formda ki veriler.

en: Debug Log
tr: Hata ayıklama günlüğü

en: Default Value
tr: Varsayılan değer

en: Default sign-up form
tr: Varsayılan kayıt formu

en: Description
tr: Tanım

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
tr: Hangi olayların <a href="%s">hata ayıklama dosyasına</a> yazılacağını belirler (aşağıya bakın).

en: Dismiss this notice.
tr: Bu bildirimi yoksay.

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
tr: Birden fazla form mu oluşturmak istiyorsunuz? Premium eklentimiz ile bunu yapabilirsiniz  <a href="%s">Tüm Premium faydalarına göz atın</a>.

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Double opt-in?
tr: Kullanıcı onaylı doğrulama

en: Dropdown
tr: Açılır menü

en: Edit Form
tr: Formu düzenle

en: Edit list fields for
tr: Liste alanlarını şunun için düzenle

en: Email Address
tr: E-posta adresi

en: Email address
tr: E-mail adresi

en: Empty Log
tr: Log dosyasını boşalt

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
tr: %s entegrasyonunu etkinleştir. Bu seçenek form içerisine kayıt olmak için checkbox ekleyecektir.

en: Enabled?
tr: Etkin

en: Enter form title here
tr: Form başlığı girin

en: Enter the HTML code for your form fields..
tr: Form alanlarınız için HTML kodu yazın

en: Enter the title of your sign-up form
tr: Kayıt formunuz için başlık girin

en: Enter your form title..
tr: Form başlığını giriniz...

en: Errors & warnings only
tr: Sadece hatalar ve uyarılar

en: Everything
tr: Herşey

en: Example: %s
tr: Örnek: %s

en: Failed to renew your lists. An error occured.
tr: Liste yenileme başarısız. Hata oluştu.

en: Field label
tr: Alan etiketi

en: Field type
tr: Alan türü

en: Fields
tr: Bilgiler

en: Filter..
tr: Filtre..

en: First Name
tr: İlk Adınız

en: Form Appearance
tr: Form görünümü

en: Form Fields
tr: Form alanları

en: Form Messages
tr: Form mesajları

en: Form Settings
tr: Form ayarları

en: Form Style
tr: Form stili

en: Form Themes
tr: Form temaları

en: Form action
tr: Form eylemi

en: Form behaviour
tr: Form davranışı

en: Form fields
tr: Form alanları

en: Form not found.
tr: Form bulunamadı.

en: Form preview
tr: Form önizleme

en: Form variables
tr: Form değişkenleri

en: Forms
tr: Formlar

en: Found a bug? Please <a href="%s">open an issue on GitHub</a>.
tr: Bir hata mı buldunuz? Lütfen <a href="%s">GitHub üzerinden bildirimde bulunun</a>.

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça sorulan sorular

en: General error
tr: Genel hata

en: Get your API key here.
tr: API anahtarınızı buradan alın.

en: Given email address is already subscribed, thank you!
tr: Girilen e-posta adresi zaten kayıtlı, teşekkürler!

en: Given email address is not subscribed.
tr: Verilen e-posta adresi listeye eklenmemiştir

en: Go back
tr: Geri dön

en: Green Theme
tr: Yeşil tema

en: Greyed out integrations will become available after installing & activating the corresponding plugin.
tr: Gri renkteki entegrasyonlar uygun eklentiyi yükledikten ve aktlfledikten sonra kullanıma açılacaktır.

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
tr: Etiket metninde %s gibi HTML etiketlerine izin verilmektedir.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
tr: Mesaj alanlarında %s gibi HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.

en: Here's how:
tr: İşte böyle:

en: Here's some info on solving common connectivity issues.
tr: Aşağıda bazı genel bağlantı sorunlarının çözümleri yer almaktadır.

en: Hide form after a successful sign-up?
tr: Başarılı bir abonelik işleminden sonra form gizlensin mi?

en: ID
tr: KimlikNo

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
tr: Mümkünse, lütfen <a href="%s">bize Wordpress.org üzerinden 5★ yıldızlı bir değerlendirme yapın</a>. Bize yardım etmeniz için muhteşem bir yol.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
tr: Eğer varsayılan CSS stilleri yüklemek istiyorsanız, "temel biçimlendirme stilleri" seçeneğini veya renk temalarından birini seçin

en: If your answer can not be found in the resources listed above, please use the <a href="%s">support forums on WordPress.org</a>.
tr: Sorunuzun cevabı üst kaynak listesinde bulunmuyorsa, lütfen <a href="%s">WordPress.org üzerindeki destek forumunu</a> kullanın.

en: Implicit?
tr: Aboneye sormadan kayıt et

en: Inherit from %s theme
tr: %s temasından al

en: Initial value
tr: İlk değer

en: Integrations
tr: Entegrasyonlar

en: Interest categories
tr: İlgili kategoriler

en: Invalid email address
tr: Geçersiz eposta adresi

en: Is this field required?
tr: Bu alan zorunlu mu?

en: Knowledge Base
tr: Bilgi tabanı

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
tr: Aylık ipuçlarımıza abone olarak en iyi şekilde listenizi nasıl büyüteceğinizi, daha iyi nasıl email yazacağınızı öğrenin.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
tr: Boş bırakın veya yönlendirme olmaması için <code>0</code> girin. Aksi takdirde <code>http://</code> kısmını da dahil ederek tam URL bağlantısını girin.

en: Left of Element
tr: Elemanın solunda

en: Light Theme
tr: Açık renk tema

en: List Name
tr: Liste adı

en: List choice
tr: Liste seçimi

en: List fields
tr: Alanları listele

en: Lists this form subscribes to
tr: Bu formun abone olduğu listeler

en: Load some default CSS?
tr: Varsayılan CSS yüklensin mi?

en: Log file is not writable.
tr: Günlük dosyası yazılabilir değil.

en: Log successfully emptied.
tr: Log başarıyla boşaltıldı.

en: Logging
tr: Log dosyası girişi

en: Looking for help?
tr: Yardım mı arıyorsunuz?

en: Max
tr: En yüksek

en: Messages
tr: İletiler

en: Min
tr: En az

en: Miscellaneous settings
tr: Çeşitli ayarlar

en: More subscribers, better newsletters.
tr: Daha fazla abone, daha iyi haber bülteni.

en: NOT CONNECTED
tr: BAĞLANMADI

en: Name
tr: Bağlantı ismi

en: Newsletter
tr: Haber bülteni

en: No
tr: Hayır

en: No list selected
tr: Liste seçilmedi

en: Not subscribed
tr: Abone olunmadı

en: Nothing here. Which means there are no errors!
tr: Burada birşey yok.Herhangi bir hata yok demektir

en: Once a month
tr: Ayda bir

en: Oops. Something went wrong. Please try again later.
tr: Oops. Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Order #%d
tr: Sipariş #%d

en: Other
tr: Diğer

en: Other Settings
tr: Diğer ayarlar

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Please fill in the required fields.
tr: Lütfen gerekli alanları doldurun.

en: Please provide a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Please select at least one list.
tr: Lütfen en az bir liste seçin.

en: Position
tr: Pozisyon

en: Pre-check the checkbox?
tr: Onay kutusu önceden işaretlensin mi?

en: Preselect
tr: Önseçim

en: Property of the current page or post.
tr: Geçerli sayfa yada yazı özellikleri

en: Radio buttons
tr: Radyo düğmeleri

en: Read more about common connectivity issues.
tr: Genel bağlantı hataları hakkında daha fazla okuyun.

en: Red Theme
tr: Kırmızı tema

en: Redirect to URL after successful sign-ups
tr: Başarılı kayıtlardan sonra bir URL'ye yönlendir

en: Remove
tr: Kaldır

en: Replace interest groups?
tr: İlgilenilen gruplar (?) değiştirilsin mi?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
tr: Form yanıtı ile değiştirildi (hata yada başarılı mesajı).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
tr: Seçili liste(ler) içerisindeki abonelerin sayısı değiştirildi

en: Required field missing
tr: Gerekli bir alan boş bırakıldı

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
tr: Şuanda eklenti sadece log hataları ve uyarılar için ayarlandı.

en: Right of Element
tr: Elemanın sağında

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
tr: Abone güncellenirken daha önce seçilmiş olan ilgili gruba eklemek için "hayır" seçin.

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
tr: Onay kutusu garip bir yerde görünürse "evet" seçeneğini seçin.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
tr: Checkbox seçeneğinin önceden seçili olmasını istiyorsanız "Evet" seçin.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
tr: Ziyaretçilerinizin abone olmadan önce e-posta adreslerini onaylamalarını istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin (önerilen).

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
tr: Gönderilen veriler ile mevcut abonelerin bilgilerinin güncellenmesini istiyorsanız "evet" seçin.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
tr: Başarılı bir kayıt işleminden sonra form alanlarının gizlenmesi için "evet" seçeneğini seçin.

en: Select the form to show
tr: Gösterilecek formu seçin

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
tr: Onay kutusunu seçen kişilerin abone olacağı listeleri seçin.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
tr: Formu gönderen kişinin hangi liste(lere) abone olacağını seçin.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Sign me up for the newsletter!
tr: Beni haber bültenine kaydet

en: Sign up
tr: Kayıt ol

en: State
tr: İl

en: Status
tr: Durum

en: Street Address
tr: Adres satırı

en: Submit button
tr: Gönder düğmesi

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe to our newsletter.
tr: Haber bültenimize abone olun.

en: Subscribers
tr: Aboneler

en: Successfully subscribed
tr: Başarıyla abone olundu

en: Text to prefill this field with.
tr: Bu alandaki ön doldurma için kullanılacak metin.

en: Text to show when field has no value.
tr: Alanda herhangi bir değer olmadığında gösterilecek metin.

en: Thank you, your records have been updated!
tr: Teşekkürler, kayıtlarınız güncellendi

en: Thank you, your sign-up request was successful! Please check your email inbox to confirm.
tr: Teşekkürler, kayıt başvurunuz başarıyla tamamlandı! Lütfen e-posta gelen kutunuzu kontrol edin.

en: The URL of the page.
tr: Sayfanın URL bağlantısı.

en: The current date. Example: %s.
tr: Geçerli tarih. Örnek: %s.

en: The current time. Example: %s.
tr: Geçerli saat. Örnek: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
tr: Geçerli ziyaretçinin email adresi (biliyorsanız).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
tr: Aşağıdaki değişken listesi <a href="%s">form içerisine dinamik içerik ,başarılı yada hata mesajları eklemek</a> için kullanılabilir.

en: The path of the page.
tr: Sayfanın yolu.

en: The property of the currently logged-in user.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcının mülküdür.

en: The site's language. Example: %s.
tr: Sitenin dili. Örnek: %s.

en: The table below shows all available integrations.
tr: Aşağıdaki tablo tüm uygun olan entegrasyonları göstermektedir.

en: The text that shows when a general error occured.
tr: Genel bir hata oluştuğunda görüntülenen yazı.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
tr: Seçili liste(ler) aboneliklerinde eksik ve zorunlu olan alanlar girilmediğinde gösterilecek metin.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
tr: Bir e-posta adresi, seçilen listeye veya listelere başarılı bir şekilde abone olduğunda gösterilecek olan metin.

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
tr: Varolan bir abone güncellendiğinde gösterilecek metin.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
tr: Geçersiz bir email adresi girildiğinde gösterilecek metin.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
tr: Seçili liste(ler) içerisinde varolan email adresi için gösterilecek metin.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
tr: Ziyaretçinin IP adresi. Örnek %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
tr: Kimliği %d olan bir form yok. Belki de silindi

en: This allows you to personalise your form or response messages.
tr: Bu formunuzu veya cevap mesajınızı kişiselleştirmenize izin verir.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
tr: Bu alan ziyaretçilerinizin hangi listeye abone olacaklarını seçmelerini sağlar.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
tr: Bu alan ziyaretçilerinize abone olmak isteyip istemediklerini seçmelerini sağlar

en: This is what we track.
tr: Takip ettiğimiz şey.

en: Title:
tr: Başlık

en: To get a custom integration to work, include the following HTML in the form you are trying to integrate with.
tr: Özel entegrasyonun çalışması için, aşağıdaki HTML kodunu entegre etmeye çalıştığınız form içerisine ekleyin.

en: To integrate with Contact Form 7, configure the settings below and then add %s to your CF7 form mark-up.
tr: Contact Form 7 ile entegrasyon için, aşağıdaki ayarları düzenleyin ve  CF7 form kodlaması içerisine %s ekleyin.

en: Unchecked
tr: İşaretlenmedi

en: Unsubscribed
tr: Abonelik iptal edildi

en: Update existing subscribers?
tr: Mevcut aboneler güncellensin mi?

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Upgrade to Premium
tr: Premium'a yükselt

en: Usage Tracking
tr: Kullanım izlemesi

en: Use double opt-in?
tr: Kullanıcı onaylı kayıt seçeneğini kullan

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
tr: Bu formu bir yazının, sayfanın ya da metin aracının içerisinde görüntülemek için %s kısa kodunu kullanın.

en: Value
tr: Değer

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
tr: Form tasarımını kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? <a href="%s">Tasarım oluşturucuyu deneyin</a> & birkaç tıklama ile formunuzun görünümünü düzenleyin.

en: We have some resources available to help you in the right direction.
tr: Size doğru yönergeler sunabilmek için birkaç kaynağımız var.

en: What does this do?
tr: Yapılacak eylem

en: What is the name of this form?
tr: Bu formun adı nedir?

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
tr: Liste seçimi önerildiğinde, herhangi bir liste seçilmezse gösterilecek metin.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
tr: Abonelikten çıkma methodu kullanıldığında seçili liste(ler) içerisinde yer almayan email adresi için gösterilecek olan metin.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
tr: Abonelikten çıkma methodu kullanıldığında seçili liste(ler) içerisindeki email abonelikten başarıyla ayrıldığında gösterilecek metin.

en: Wrap in paragraph tags?
tr: Paragrafı etiketler ile sarmala

en: Yes
tr: Evet

en: You are here:
tr: Buradasınız:

en: You were successfully unsubscribed.
tr: Listeden başarıylla çıktınız

en: Your email address
tr: E-posta adresiniz

en: ZIP
tr: Posta kodu
